loadingimg

Wczytuję dane...

Subskrypcja

Producenci

Wyświetl produkty wybranego producenta:

Wypełnij ankietę!

Wypełnij ankietę!

Pomagamy

Tęcza



Akcja Okuliści dla Afryki

Bestsellery

ETUI/Futerał do okularów
Cena:9,90 PLN
Wysyłka gratis! przy zamówieniu powyżej 161 zł
badanie wzroku

Czym jest badanie wzroku?

Pamiętajmy, że jeśli chcemy, aby Nasze oczy były zdrowe, podstawą jest profilaktyka pielęgnacji wzroku, a tym samym regularne wykonywanie badań wzroku.

Szczególnie dzisiaj, żyjąc w stresie i pośpiechu zapominamy jak ważne są dla nas zdrowe oczy. Zamiast regularnie ( badanie wzroku powinno być przeprowadzane  przynajmniej raz w roku) zbadać ich stan, notorycznie przeciążamy wzrok. Przy tym w momencie pojawienia się bólu, zwykle go ignorujemy czekając aż stanie się coś poważnego. W konsekwencji doprowadzamy do poważnych konsekwencji i chorób oczu, które może leczyć jedynie okulista.

Warto się nad tą kwestią zastanowić, bo oczy mamy tylko jedne. Znajdźmy więc czas na na zadbanie o zdrowie oczu. A przecież to takie proste. Wystarczy  udać się do salonów Aleokulary: w Katowicach , aby skorzystać z zupełnie bezpłatnego badania wzroku.

Badanie wzroku i udzielenie koniecznych zaleceń zajmie wykwalifikowanemu specjaliście tylko kilkanaście minut. Pamiętaj: twoje oczy nie pójdą na badanie wzroku bez Ciebie.

Jak wygląda badanie wzroku?

 

W pierwszej kolejności okulista lub optometrysta przeprowadzi z Tobą tzw. Wywiad: zapyta cię o Twój wzrok, nietypowe objawy, itp.  Następnie przy pomocy autorefraktometru wykona wstępne badanie refrakcji, aby ustalić, czy posiadasz wadę wzroku. Przed rozpoczęciem badania okulista lub optometrysta bierze pod uwagę wszystkie czynniki.

 

Same badania oparte mogą być na różnych metodach, w zależności od dolegliwości lub stwierdzonych czynników ryzyka:

  •  Ostrość wzroku

Najbardziej chyba powszechen to badanie wzroku przy użyciu tablicy Snellena lub rzutnika optotypów. Zadaniem pacjenta jest rozpoznać znaki, cyfry i litery różnej wielkości. Badanie przeprowadza się oddzielnie dla każdego oka. Przy tym niezwykle ważnejest tu, aby pacjent nie zasłaniał oka ręką. Bywa, że jeśli nieco zbyt mocno przyłożymy dłoń do oka,  może być ono potem przez kilka chwil widzić gorzej co zaburza wyniki .

  •  Refrakcja

Refrakcja to metoda, która umożliwia określenie wielkości wady wzroku. Jest kilka sposobów w jaki można ją przeprowadzać, np.: za pomocą skiaskopii, po zakropieniu oka atropiną, lub też w sposób komputerowy. W przypadku badania komputerowego korzysta się z urządzeń zwanych refraktometrami.

  • Pole widzenia

Kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowościami funkcjonowania siatkówki, ale także nerwów wzrokowych lub ośrodka wzrokowego mówimy  o ograniczonym polu widzenia.

Z reguły pierwszym etapem tego badania jest porównanie pola widzenia pacjenta i lekarza

  • Ciśnienie śródgałkowe

Tonometria, to badanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Do jej przeprowadzenia używa się obecnie tonometrów.

  • USG oka

 USG oka wykorzystuje się natomiast w razie odklejenia siatkówki, guzów czy występowania ciał obcych. Ultrasonograf pozwala na uzyskanie obrazu całej gałki ocznej.

  • Badanie  oka biomikroskopem

Istnieje również możliwość, żeby zbadać przedni i środkowy odcienk  oka można pomocą bocznego światła zogniskowanego.

  • Badanie dna oka

Badanie dna oka, czyli inaczej oftalmoskopia, pozwala przede wszystkim na diagnozę problemów z siatkówką i nerwem wzrokowym. Jest także pomocna przy rozpoznaniu niektórych chorób niezwiązanych bezpośrdenio z fukncjonowaniem narządów wzroku (naciśnienie, miażdzyca).

 

W dalszej części badania wzroku specjalista zbada ostrość twojego widzenia. Na czym to polega?  Zostaniesz zapewne poproszony o odczytanie różnej wielkości liter znajdujących się na specjalnych tablicach Snellena lub wyświetlonych na ścianie rzutniku optotypów. Po tym badaniu specjalista wykona pełne badanie refrakcji i widzenia obuocznego. Dzięki takiemu urządzeniu jak lampa szczelinowa okulista lub optometrysta jest w stanie ocenić stan zdrowia twoich oczu poprzez badanie m.in. dna oka Dodatkową informacją będzie pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego .

 

Do czego konieczne jest badanie wzroku?

 

Przede wszystkim  dzięki badaniu wzroku możemy określić czy wymagana jest w Twoim przypadku korekcja wzroku, czy też istnieje zagrożenie w postaci jakichkolwiek chorób oczu.

W przypadku kiedy  Twoja ostrość widzenia wynosi poniżej 6/6 (dolna granica normy) specjalista zaleci Ci sposób korekcji wzroku właściwy do Twoich potrzeb. Należy pamiętać o tym, że jeśli już jesteś użytkowniekiem okularów lub soczewek kontaktowych, należy je ze sobą zabrać na wizytę u specjalisty.

Pamiętaj: Nawet, jeśli uważasz ,że cieszysz się idealnym wzrokiem, przynajmniej raz w roku zaplanuj badanie wzroku.

Badanie wzroku  to tak naprawdę bezbolesne kilkanaście minut, a ile możesz zyskać!