Okulista czy Optometrysta
W salonach optycznych Aleokulary spotkać można tylko i wyłącznie doświadczonych specjalistów, takich jak: optometrysta czy okulista, których zadaniem jest dbanie o wzrok.
Nie wszyscy natomiast wiedzą czym różni się praca okulisty od tej wykonywanej przez optometrystę.
Czy okulista jest zawsze potrzebny ?
Optometria jak podają źródła jest dziedziną, która zajmuje się procesem widzenia, ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu. Jest to zawód należący do systemu ochrony zdrowia.
Optometrysta to specjalista , którego zadaniem jest przeprowadzenie badania pod kątem dopasowania zarówno szkieł okularowych jak i soczewek kontaktowych za pomocą specjalistycznego sprzętu takiego jak :
- autorefraktometr
- tablica Snellena
- polomierz
- topograf
- oftalmometr
- dioptromierz
Badania wykonywane są przez optometrystę w zakresie takich wad jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność)
Oczywiście możliwe również jest, że optometrysta na zlecenie czy też prośbę okulisty może prowadzić rehabilitację układu wzrokowego. We wszystkich salonach Aleokulary tak w Katowicach zatrudnieni zostali specjaliści optometryści , a gabinety wyposażone w odpowiedni sprzęt do badań, dzięki któremu mamy możliwość perfekcyjnego doboru odpowiednich parametrów szkieł i soczewek.
Kiedy niezbędny jest okulista?
Okulistyka jest jedną z dziedzin medycyny i zajmuje się schorzeniami oczu, ich rozpoznawaniem i co najważniejsze leczeniem. Lekarzem, który działa w tej dziedzinie, jest oczywiście okulista.
Okulista to specjalista, który zajmuje się przede wszystkim leczeniem schorzeń oczu, kiedy to właśnie jego porada jest wskazana. Można tu wymienić na przykład: choroby powiek (jęczmyk, półpasiec, brodawka powieki, nadmierne mruganie itp.), choroby narządu łzowego ( łzawienie, zapalenie gruczołu łzowego itp.), choroby spojówek ( zapalenie spojówek, jaglica, wiosenny nieżyt spojówek, itp.), choroby gałki ocznej ( bielmo, rozmiękanie rogówki, zapalenie rogówki, garbiak, różne rodzaje zaćmy, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki itp.), choroby nerwu wzrokowego (zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe itp.) czy choroby oczodołu ( jaskra, ropowica oczodołu itp.)Tylko lekarz okulista posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności w aspekcie zapobiegania chorobm układu wzroku czy też prowadzenia zabiegów. Okulista w odróżnieniu do optometrysty ma również możliwość przepisania leków i przeprowadzenia rehabiliacji jeśli występuje taka konieczność. W związku z powyższym w momencie kiedy optometrysta zauważy niepokojące kwestie podczas badania wzroku powinien niezwłocznie skierować pacjenta do okulisty.
Kiedy wizyta u okulisty jest wskazana ?
Zazwyczaj wygląda to tak, że do okulisty wybieramy się wtedy kiedy pojawia się problem. W przypadku dorosłych nagminnie zdarza się, że bagatelizują oni ból oczu twierdząc, że jest to wynik przemęczenia, przepracowania czy zrzucają to na karb zbyt długiego siedzenia przed komputerem. Oczywiście mogą to być przyczyny tego stanu, ale z drugiej strony ból może być spowodowany chorobą oczu. Nie weryfikując tego z okulistą narażamy się na dodatkowe dolegliwości i obciązenie oczu.
Niestety w naszym kraju świadomość ludzi dotycząca dbania o wzrok jest bardzo niska.
W tym momencie należy zadać sobie pytanie: Co byśmy zrobili bez oczu ? Nie moglibyśmy tak naprawdę funkcjonować. Pamiętajmy że wzrok powinno się badać przynajmniej raz w roku. Taka profilaktyka daje nam możliwość na wczesne wykrycie ewentualnych chorób po wizycie u okulisty.
Oczywiście często wadę pomogą skorygować okulary lub soczewki kontaktowe.