loadingimg

Wczytuję dane...

Subskrypcja

Producenci

Wyświetl produkty wybranego producenta:

Wypełnij ankietę!

Wypełnij ankietę!

Pomagamy

Tęcza



Akcja Okuliści dla Afryki

Bestsellery

ETUI/Futerał do okularów
Cena:9,90 PLN
Wysyłka gratis! przy zamówieniu powyżej 161 zł
Okulista Optyk

Okulista a Optyk 


Mówiliśmy już o różnicach w zawodzie okulisty i optometrysty. W tym artykule chcielibyśmy się zająć osobą optyka.

Do podstawowych zadań optyka  należą przede wszystkim: realizacja recept na okulary, sprzedaż  soczewek kontaktowych , akcesoriów optycznych, płynów do czyszczenia soczewek okularowych, płynów do konserwacji i pielęgnacji soczewek kontaktowych, łańcuszków do okularów, pojemników  na soczewki kontaktowe , oczywiście  okularów i często ich wykonanie, naprawda okularów.

Optyk przyjmuje zlecenia na wykonanie okularów korekcyjnych, dobiera oprawkę wg życzeń klienta, a nastpnie  ustala typ soczewek. W zależności od tego czy optyk ma odpowiednie kwalifikacje i czy salon optyczny posiada własną szlifiernię, okulary są następnie wykonywane dla klienta na miejscu lub wysyłane na pracownię. Optyk jest też odpowiedzialny za to, aby przed wydaniem okularów zweryfikować czy szkła zostały poprawnie zamontowane.  Na zakończenie to właśnie  optyk dopasowuje, a w razie konieczności modeluje okulary i wydaje je klientowi.

Mówi się, że optyk powinien znać  i orientować się w zagadnieniach związanych z projektowaniem i pomiarami soczewek okularowych, oraz technologią ich wykonania. Prawda jest  taka, że rzadko jednak spotyka się szkoły na poziomie wyższym przygotowujące do takiego zawodu. Zazwyczaj  optycy kończą szkoły na poziomie średnim uzupełniając swe kwalifikacje praktyką i potwierdzając je egzaminem sprawdzającym wiedze fachową.

Zdarza się, że optyk często współpracuje z gabineme okulistycznym lub optometrystą , dającymi możliwość aplikacji soczewek kontaktowych. W przypadku salonów Aleokulary taka możliwość istnieje zarówno w Katowicach.